Straipsnis

Peties sąnario endoprotezavimas

Peties sąnario endoprotezavimas

Peties sąnario endoprotezavimas vis dar mažai žinomas, todėl šios operacijos nepagrįstai bijoma. Kadangi pacientų, kuriems atlikta tokia operacija yra nedaug, ieškoma informacijos internete, klausiama pažįstamų gydytojų. Netgi ne visi gydytojai būna matę pacientų po peties sąnario endoprotezavimo. Lietuvoje kasmet tokių operacijų atliekama apie 100, lyginant su kelio ar klubo sąnario endoprotezavimu - daroma 3000-5000 operacijų per metus.

Rotatorių plyšimai

Rotatorių plyšimai

Sukamieji raumenys (dar vadinami rotatorias) yra sausgyslių grupė, jungiančių keturis viršutinius peties raumenis su kaulais. Rotatorių stiprumas raumenims leidžia kelti ir sukinėti paties sąnarį (žastikaulį). Sausgyslės eina po pečiu (acromion) (dalis mentės) ir yra lengvai pažeidžiamos. Pažeistos sausgyslės sąlygoja rotatorių plyšimą, o to rezultatas - skaudantis bei silpnas petys. Plyšis gali atsirasti staiga – po vieno trauminio įvykio arba palaipsniui. Po sausgyslių ar raumens plyšimo pacientas nebegali ta pačia judesių amplitude pakelti ar pasukti rankos kaip iki traumos, o kiekvienas peties judesys lydimas skausmo. Ypač skausmas kankina nakties metu ir dažniausiai plinta žemyn ranka.

Rotatorių visiški plyšimai

Rotatorių visiški plyšimai

Sukamųjų raumenų (rotatorių) visiški plyšimai yra didesni nei 5 cm. ir apima viršdyglinį (supraspinatus) ir podyglinį (infraspinatus) raumenis. Plyšis taip pat gali apimti ir pomentinį (subscapularis) bei mažąjį apvalųjį (teres minor) raumenis.

Visiški rotatorių plyšimai nėra įprasti jaunesnio amžiaus pacientų tarpe (iki 40 metų amžiaus). Daugiausia tokių atvejų diagnozuojama vyresniame amžiuje. Pripažįstama, jog visiškus plyšimus dažniausiai patiria pacientai, kurių rotatorių manžetės yra susidevėjusios nuo senėjimo, bei pacientai, sergantys raumenų nepakankamumu (atrofija). To priežastys gali būti tiek genetinės, tiek su senėjimo procesu susijusios, arba abiejų šių priežasčių kombinacija. Po mažos traumos ar sužeidimo taip pat gali būti sukeltos skaudžios pasekmės: visiškas plyšimas, kuomet raumenys nebepajėgūs kompensuoti visiškai nutrūkusių sausgyslių. Jaučiamas silpnumas ir stiprus skausmas peties srityje bei dažnai apribojamas peties sąnario veiksnumas.

Peties išnirimai

Peties išnirimai

Peties sąnario stabilumą užtikrina sąnarinė lūpa (labrum) ir kapsulė (capsule) bei jas supantys raumenys. Sąnarinė lūpa – tai trikampio skrespjūvio skaidulinės kremzlės žiedas, supantis sąnarį. Kapsulė – eilė raiščių, jungiančių žastikaulį su sąnariu. Peties išnirimai sąlygojami sąnarinės lūpos ir/arba raiščių ištempimų ar įplyšimų. Tai apibūdinama kaip nestabilumo būsena, galinti sukelti vis didesnius peties skausmus, peties išnirimus (vienas kaulas nuslysta nuo kito kaulo sąnarinio paviršiaus) bei panirimus (kaulas nuo kito kaulo sąnarinio paviršiaus nenuslysta). Peties sąnario išnirimai ir panirimai – pagrindiniai signaliniai nestabilumo požymiai. Peties sąnarys gali išnirti iš priekio (anterior), iš nugaros (posterior) arba iš apačios (inferior).