Straipsnis

Sukamųjų raumenų (rotatorių) degeneracija

Sukamųjų raumenų (rotatorių) degeneracija

Kartu su senėjimo procesais, vykstančiais žmogaus organizme, sukamieji raumenys (rotatoriai) taip pat linkę degeneruoti (prastėja jų funkcija ar net ima nykti), o tai iššaukia peties disfunkciją. Degeneruojant sausgyslei, ji gali atsiskirti nuo žastikaulio ir sukelti rotatorių pakitimus. Tai vadinama „degeneraciniais rotatorių pažeidimais“. Šie pažeidimai konkrečiai nėra rotatorių plyšimai - jie neatsiranda po trauminio įvykio. Tai yra rotatorių sausgyslės defektai, atsiradę vykstant degeneraciniams procesams.

Peties sąnario artroskopija

Peties sąnario artroskopija

Visiški sukamųjų peties raumenų (rotatorių) plyšimai nesugyja savaime - reikalingos operacijos, kurių pagalba sugrąžinamos optimalios peties funkcijos. Rotatorių gydymas apima nutrūkusios sausgyslės prisiūvimą prie žastikaulio. Gali būti atlikta atviro pjūvio operacija (įprastas 6-10 cm. pjūvis, susiuvamas siūlais) arba artroskopija (kelios nedidelės 3 mm. skylutės).

Artroskopinė akromioplastika

Artroskopinė akromioplastika

Kai kuriais atvejais, esant visiškiems rotatorių plyšimams ir/arba silpnoms sausgyslėms ir raumenims, neįmanoma sėkmingai atlikti operacijos, o geriausias gydymo būdas tokiais atvejais iki šiol nėra aiškiai nustatytas. Yra daug gydymo galimybių ir kiekviena iš jų turi savo privalumų ir trūkumų (rizikų). Konkretus gydymo metodas parenkamas atsižvelgiant į paciento sveikatos sutrikimus, amžių, funkcinius reikalavimus bei operuojančio gydytojo pasirinkimą ir patirtį.

Dalinis peties sąnario viršdyglinio raumens sausgyslės nutrūkimas

Dalinis peties sąnario viršdyglinio raumens sausgyslės nutrūkimas

Viršdyglinis raumuo (supraspinatus) yra vienas iš keturių peties sąnario mažųjų sukamųjų raumenų (rotatorių). Jo sausgyslė padeda stabilizuoti ranką peties srityje bei judėti. Jei dėl kokių nors priežasčių nusilpsta mažųjų rotatorių funkcija, pacientas pajaučia skausmą. Rotatorių sausgyslės ima susidėvėti ir nutrūksta kartu su sąnario kapsule, o, pirmiausia, yra pažeidžiama būtent viršdyglinio raumens sausgyslė. Dalinis nutrūkimas reiškia, kad sausgyslė nėra visiškai nutrūkusi.

Sausgyslių perkėlimo procedūra, esant visiškiems rotatorių plyšimams

Sausgyslių perkėlimo procedūra, esant visiškiems rotatorių plyšimams

Sausgyslių perkėlimas - chirurginė procedūra, kurios metu sausgyslė ir raumuo (jie kartu) perkeliami iš vienos vietos į kitą. Ši procedūra atliekama, siekiant atkurti prarastas peties judėjimo ir stabilumo funkcijas, kuomet atskirai raumens atstatyti neįmanoma.

Esant visiškiems rotatorių manžetės plyšimams (nebesusiuvamiems), gerų rezultataų galima tikėtis tik atliekant sausgyslių perkėlimą. Tačiau chirurgas turi gerai suprasti ir išmanyti visus su šia procedūra susijusius biomechaninius principus, būti kruopštus naudojant chirurginę techniką bei padėti pacientui reabilitacijos laikotarpiu. Sausgyslės persodinimo operacija yra kur kas sudėtingesnė nei įprasta peties sąnario operacija. Ji dar dažnai vadinama „gelbėjimo procedūra“, nes, nepavykus arba negalint atlikti rotatorių susiuvimo dėl plyšio dydžio ar prastos sausgyslės ir raumens būklės, reikalingas sausgyslės perkėlimas. Procedūra yra palyginus ne dažna, bet ją atlieka specializuoti chirurgai, turintys žinių ir patirties sausgyslių perkėlimo operacijose.