Skausmingos mėnesinės

Skausmingos mėnesinės( lot.- dysmenorėja) vargina dažną pacientę nuo pirmųjų mėnesinių. Tai sutrikdo pacientės gyvenimą, darbingumą. Dismenorėja būna pirminė ir antrinė. Skausmą menstruacijų metu gali sukelti miomos, endometriozė, lytinių organų infekcija, anatominiai genitalijų pokyčiai ir kt.. Kai nerandama jokios organinės priežasties, nustatoma pirminė dismenorėja. Esant skausmingoms mėnesinėms, atliekami tyrimai dėl lytiškai plintančių ligų, bendra ginekologinė apžiūra, ginekologinė echoskopija. Kartais diagnozės patikslinimui, atliekami ir sudėtingesni tyrimai- kompiuterinė tomografija, magnetinis rezonansas.

Esant skausmams per mėnesines, rekomenduojamas gydymas. Jei tai pirminė dismenorėja, pirmas vaistas- nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo( NPV)- Dolmen, Airtal, Nimesil, Ibuprofen ir kt. Vaistus patariama vartoti jau kelias dienas prieš mėnesines, taip sumažinamas biologiškai aktyvių medžiagų( protaglandinų) išsiskyrimas ir mažesnis analgetikų poreikis menstruacijų metu.

 Jei pacientei reikalinga kontracepcija, rekomenduojami hormoniniai kontraceptikai. Juos vartojant, mėnesinės bus reguliarios, negausios ir neskausmingos.

Jei nepadeda NPV( analgetikai, priešuždegiminiai vaistai), rekomenduojama ginekologo konsultacija, kad išsiaiškinti priežastį bei paskirti reikalingą gydymą.