Akromioklavikulinio (AC) sąnario artritas

Akromioklavikulinis sąnarys (acromioclavicular arba AC sąnarys) yra viršutinėje peties srityje tarp mentės ir raktikaulio. AC sąnarys nėra toks mobilus kaip dauguma kitų pagrindinių peties sąnarių. Jis juda tik kai ranka iškelta virš galvos arba pasukta per krūtinę. Sąnarys dalinai užpildytas stora minkšta kremzle (dar vadinama menisku), kuri leidžia sąnariui judėti. AC sąnariui išlikti stabiliam padeda jo kapsulė ir papildomi raiščiai (snapinis raktikaulio raištis).

Akromioklavikulinis sąnarys, matomas magnetinio rezonanso tomografijoje

Akromioklavikulinio sąnario artritas – tai AC sąnario degeneracinė liga (irimas). Artritu dažniausiai serga vyresnio amžiaus žmonės dėl senėjimo proceso arba dėl kitos priežasties – natūralaus audinių nusidevėjimo, kremzlės struktūros pakitimų, traumų, plyšimų. Keičiantis kremzlės struktūrai (jai plonėjant, siaurėjant, imant plyšinėti), per laiką sąnarys susidėvi, padidėja ir gali atsirasti kaulinių išaugų (osteofitų). Šie degeneraciniai procesai sąlygoja osteoartritą (OA) – sąnario nepakankamumą. Panašiai, kaip ir esant artritui kituose sąnariuose, pacientas kenčia nuo skausmo, sąnarys tinsta. AC sąnario artritu dažniausiai serga vidutinio amžiaus žmonės.

Kaulinės išaugos (osteofitai), matomi magnetinio rezonanso tomografijoje

Priežastys

Pagrindinė artrito priežastis – tiesiog sąnario naudojimas. Žmogui, pastoviai judinant ranką/petį, didelė apkrova tenka sąnariui. Šis procesas skatina kremzlės nusidevėjimą ir plyšimą, o galiausiai gali atsirasti sąnario artritas. Kita priežastis – sena AC sąnario trauma (pvz. išnirimai), o bet kokia veikla, daranti spaudimą sąnariui, ilgainiui sukelia artritą. Asmenys, kurių darbas ar užsiemimas reikalauja didžiają dalį laiko naudotis rankomis, dažniausiai patenka į rizikos grupę susirgti AC sąnario artritu. Darbas gali būti susijęs su pastoviu svorių kilnojimu, sunkių krovinių kelimu (pvz. sunkiaatlečiai, statybų darbuotojai). Į rizikos grupę taip pat patenka ir sportininkai, užsiimantys kontaktiniu sportu, arba kurių veikla gali lemti kritimą ir peties traumas. Bet kokie pasikartojantys smūgiai, traumos, atliekant kasdieninius darbus, darbinėje veikloje ar sportuojant, laikui bėgant, gali sąlygoti AC sąnario osteoartritą.

Gydymas

·  Fizioterapija – siekiant apsisaugoti nuo sustabarėjimo ir atstatyti judesių amplitudę.

·  Skausmą ir uždegimą malšinantys vaistai.

·  Injekcijos į skaudantį sąnarį – paprastai nuima skausmą ir užtikrina laikiną palengvėjimą.

·  Chirurginė operacija – reikalinga progresavusiai ligai gydyti, kuomet nuskausminamieji vaistai nebepadeda. Atliekama atvira arba artroskopinė AC sąnario operacija.

Prevencija

1.  išlaikyti sveiką kūno svorį;

2.  nuolat sportuoti ir treniruotis, siekiant išlaikyti raumenų jėgą;

3.  ilsėtis tada, kai sąnariai labai skauda;

4.  kiek įmanoma stengtis atlikti kasdieninius darbus ir neatitrūkti nuo rutinos;

5.  stengtis kuo mažiau atlikti pasikartojančius judesius pakeltomis rankomis virš galvos.