Dalinis peties sąnario viršdyglinio raumens sausgyslės nutrūkimas

Viršdyglinis raumuo (supraspinatus) yra vienas iš keturių peties sąnario mažųjų sukamųjų raumenų (rotatorių). Jo sausgyslė padeda stabilizuoti ranką peties srityje bei judėti. Jei dėl kokių nors priežasčių nusilpsta mažųjų rotatorių funkcija, pacientas pajaučia skausmą. Rotatorių sausgyslės ima susidėvėti ir nutrūksta kartu su sąnario kapsule, o, pirmiausia, yra pažeidžiama būtent viršdyglinio raumens sausgyslė. Dalinis sausgyslės nutrūkimas reiškia, kad sausgyslė nėra visiškai nutrūkusi.

Dažniausiai daliniai sausgyslių nutrūkimo atvejai pastebimi sportininkų tarpe (< 45 metų amžiaus) kaip peties sąnario traumos rezultatas (pasisukus, puolant, pasitempus). Skausmas pasireiškia ką nors keliant, iškeliant rankas virš galvos, norint ką nors mesti ir pan. Toliau aktyviai judant gali pasireikšti varginantis peties skausmas.

Apžiūros metu gydytojas gali atlikti kelis testus. Tuščios skardinės testas (viršyglinio raumens testas) atliekamas, norint įvertint viršdyglinio raumens sausgyslės būklę. Jo metu žastas atitraukiamas mentės plokštumoje iki 90 laipsnių kampo ir sukamas į vidų. Gydytojas spaudžia ranką iš viršaus, o pacientas turi pasipriešinti. LaFosse testo metu pacientas suneria rankas priešais krūtinę, gydytojas spaudžia rankas iš viršaus.

Tuščios skardinės testas (Empty can/Jobe`s test)                                            LaFosse testas

Paciento būklei įvertinti atliekamas ultragarsinis tyrimas arba paprasta magnetinio rezonanso tomografija (MRT). Tačiau, pavyzdžiui, atliekant MRT arba MR artrografiją, būtina speciali paciento rankos pozicija (paciento ranka iškelta virš galvos). Būtent ši pozicija yra tiksliausia, nustatant sužeidimus. Tačiau pats geriausias būdas diagnozuoti sausgyslės pažeidimus - atliekant artroskopiją (apžiūrima iš vidaus ir kartu atliekama reikalinga operacija).

Gydymas

Kaip ir kitiems rotatorių sužeidimams gydyti, atliekama artroskopija. Operacijos metu pacientas sėdi pusiau gulsčioje padėtyje. Per mažytį pjūvį peties nugaroje įvedama kamera, kurios pagalba ekranuose stebimi visi chirurgo operaciniai veiksmai. Pirmiausia, sąnariai apžiūrimi iš vidaus ir nustatomas pažeidimas. Operacijos eiga toliau atliekama atsižvelgiant į tai, kokio dydžio yra įplyšimas, į paciento amžių bei aktyvumą. Sąnario operacijos gali ir neprireikti, jeigu matoma, kad užteks sausgysles išlyginti ir palikti jas sugyti natūraliai. Visgi, jeigu nusprendžiama, jog reikia atlikti peties sąnario artroskopiją, sausgyslės prisiuvamos naudojant specialius inkarinius siūlus.