Klubo sąnario artroskopija

Klubo sąnario artroskopija- sunkiausia ir labiausiai pasirengimo reikalaujanti artroskopinė operacija. Vien artroskopo neužtenka, reikalingas ortopedinis stalas su tempimu ir mobilus rentgeno aparatas - C lankas. Šios įrangos pagalba ištempiamas sąnarys ir  panarinama šlaunikaulio galva žemyn. Tik taip galima apžiūrėti ir manipuliuoti  viduje sąnario. Kol nebuvo klubo artroskopijos, buvo daromos atviros operacijos, kurių metu klubo sąnarys būdavo pilnai išnarinamas. Sutrikdavo šlaunikaulio galvos mityba, dėl ko išsivystydavo aseptinė nekrozė. Atliekant artroskopiją, sąnarys tik panarinamas, nereikia pašalinti kapsulės, mažiau sutrikdoma kraujotaka. 

Pagrindinės indikacijos dėl ko atliekama klubo artroskopija, tai klubo sąnario ankštumas, sąnarinės lūpos (labrum) plyšimas, kalcifikatai, laisvi kūnai, apvaliojo raiščio (lig. teres) plyšimas.   1. Klubo sąnario ankštumas kitaip dar vadinamas femoroacetabuliniu impingementu, o sutrumpintai FAI. Manoma, kad dėl priekinėje- viršutinėje šlaunikaulio kaklo dalyje atsiradusio gumbo pradeda dilti sąnarinė lūpą ir kremzlė. Pradžioje sumažėja klubo sukamieji (ypač į vidų) judesiai.  Kai kremzlė išdyla daugiau- vystosi klubą sąnario artrozė. Manoma, kad pašalinus kaulinį gumbą, tuo pačiu panaikinus ankštumą galima sustabdyti ar bent pristabdyti klubą sąnario artrozės vystymąsi.
  2. Sąnarinės lūpos (labrum acetabuli ) plyšimas. Šiems pacientams būdingas požymis- "užsirakina" klubo sąnarys, ir nebegali paeiti, reikia papurtyti koją, "kad kažkas atšoktu" . Labai retai būna vien tik lūpos plyšimas, dažniausiai būna kartu su klubo ankštumu. Prisiuvus lūpą ir pašalinus osteofitus simptomai dingsta.
  3. Pradinė klubo sąnario artrozė. Pašalinus osteofitus, panaikinus ankštumą galima sulėtinti šios ligos progresavimą, pagerėja sukamieji judesiai. Bet tai tik laikina priemonė, nes galu gale sąnarys sudils tiek, kad bus reikalinga klubo sąnario keitimo operacija. Bet jauniems pacientams, kuriems skausmas ne pagrindinė problema, o norisi geresnių judesių - ši operacija tinka. Rekomenduojama, kai sąnario kremzlės storis stovint  ne mažiau 3 mm.

    Priekinis osteofitas prieš operaciją Osteofitas pašalintas