Peties išnirimai

Peties sąnario stabilumą užtikrina sąnarinė lūpa (labrum) ir kapsulė (capsule) bei jas supantys raumenys. Sąnarinė lūpa – tai trikampio skrespjūvio skaidulinės kremzlės žiedas, supantis sąnarį. Kapsulė – eilė raiščių, jungiančių žastikaulį su sąnariu. Peties išnirimai sąlygojami sąnarinės lūpos ir/arba raiščių ištempimų ar įplyšimų. Tai apibūdinama kaip nestabilumo būsena, galinti sukelti vis didesnius peties skausmus, peties išnirimus (vienas kaulas nuslysta nuo kito kaulo sąnarinio paviršiaus) bei panirimus (kaulas nuo kito kaulo sąnarinio paviršiaus nenuslysta). Peties sąnario išnirimai ir panirimai – pagrindiniai nestabilumo požymiai. Peties sąnarys gali išnirti į priekį (anterior), į nugarą (posterior) arba iš apačios (inferior).

Peties sąnario išnirimas į priekį (anterior)

Peties sąnario išnirimas į priekį (anterior)

Bankart pažeidimai (pavadinimas atsirado anglų chirurgo-ortopedo Arthur Sydney Blundell Bankart (1879 – 1951) garbei) taip vadinamas lūpos atplyšimas nuo sąnario su priekiniu peties sąnario išnirimu.

Peties sąnario nestabilumas gali sukelti peties išnirimus arba panirimus, atliekant staigius aktyvius judėsius ar pratimus. Panirimas reiškia, jog sąnario apkrova tampa didesnė nei įprastomis aplinkybėmis, tačiau jis nėra išniręs iš sąnario. To priežastys gali būti įvairios, tačiau geriausią gydymą Jums paskirs tik šios srities specialistas.

Peties sąnario nestabilumas skirstomas į pagrindines 3 kategorijas (tai daugiausiai priklauso nuo pirmojo išnirimo epizodo):

1.  Trauminis išnirimas. Trauminio įvykio ar sužeidimo metu, pavyzdžiui, gavus sporto traumą (žaidžiant krepšinį, futbolą ar regbį), autoįvykio metu (lūžiai, stiprūs sutrenkimai ir kt.) patiriamas peties sąnario išnirimas. Paprastai tai būna pirmasis išnirimo epizodas ir, suteikus pirmąją pagalbą, yra sėkmingai kontroliuojamas. Dažniausiai, tam tikram laikotarpiui reikalingas įtvaras, kai kuriais atvejais skiriamas ir fizioterapijos kursas.

Dėl sąnarinės lūpos atplyšimo nuo kaulų išnirimai gali kartotis (Bankart pažeidimas). Sukeliamas peties nestabilumas, lemiantis tolesnį išnirimo epizodų pasikartojimą. Išnirimams kartojantis būtina operacija, kurios metu prisiuvama atplyšusi nuo kaulo priekinė lūpa.

Bankart pažeidimas, siejamas su trauminiu išnirimu, yra viena dažniausiai atsirandančių problemų. Be to, gali atsirasti ir kitų sužeidimų, kurie gali pakoreguoti operaciją ir reabilitaciją. Sužalojimai paprastai diagnozuojami į pagalbą pasitelkiant kompiuterinę tomografiją arba magnetinį rezonansą. Šie sužalojimai yra:

A.  ALPSA pažeidimas (Anterior Labral Periosteal Sleeve Avulsion) – panašus į Bankart pažeidimą, bet dažniausiai siejamas su priekiniu sąnario išnirimu. Jo pasikartojamumo rizika yra dar didesnė nei Bankart pažeidimų.

B.  HAGL plyšimas (Humeral Avulsion of Glenohumeral ligament) – reti, bet pastebimai vis daugiau pasikartojantys plyšimų atvejai jaunų pacientų tarpe.

C.  Bony Bankart plyšimas – nulūžta dalis kaulo fragmento kartu su priekiniu sąnariu.

D.  Hill-Sachs pažeidimas – įdubimas žastikaulio nugaroje, atsirandantis išnyrant žastikauliui ir jam spaudžiant priekinį sąnarį.

E.  SLAP plyšimas – viršutinės  sąnario  lūpos plyšimas.

2.  Netrauminis išnirimas. Paprastai šie išnirimai gali pasireikšti net ir su minimaliu jėgos panaudojimu, pavyzdžiui, siekiant kokio nors daikto ar tiesiog verčiantis lovoje. Jie atsistato savaime, su nedidele pagalba, ir dažniausiai neprireikia skubios pagalbos. Netrauminiai išnirimai gali pasikartoti kelis kartus per dieną ir yra siejami su tam tikromis rankos pozicijomis. Šie išnirimai labai dažnai pasikartoja žmonėms, kurių sąnariai yra laisvi, pavyzdžiui, tiems, kurie be vargo gali maksimaliai ištiesti savo kelius ir alkūnes arba gali nesunkiai pasiekti grindis abejais delnais. Sąnarių laisvumas yra normalus šiems žmonėms, o išnirimai gali būti susiję su tuo, kaip vieni su kitais sąveikauja pečių raumenys, arba kokios rankų padėtys. Tai gali sukelti sąnario kontrolės pusiausvyros sutrikimą. Tinkama fizioterapija – geriausias pirminis būdas pagerinti situaciją. Kineziterapeutas turėtų įvertinti kaip juda raumenys ir peties sąnarys, nustatyti tinkamą padėtį, siekiant atkurti pusiausvyrą. Šis gydymas gali padėti kontroliuoti problemą, tačiau, kai kuriais atvejais, nauda yra bevertė. Tokiais atvejais skiriama operacija.

3.  Pozicinis netrauminis išnirimas. Ši grupė žmonių gali išnarinti savo pečius be jokių prieš tai turėtų traumų pasekmių. Kai kurie gali išsinarinti pečius neatsakingai bandydami pademonstruoti kai kuriuos triukus, o kai kuriems žmonėms peties sąnarys gali išsinerti tiesiog savaime. Paprastai tokie išnirimai nėra pavojingi ir greitai atstatomi abiejų pečių pagalba. Išnirimo priežastis - dažniausiai vadinama „netaisyklingu raumenų išraižymu“, reiškianti aplink peties sąnarį netaisyklinga tvarka veikiančius stiprius raumenis, ko pasekoje, staigaus judesio tam tikra kryptimi metu, petys išnyra iš sąnario, pavyzdžiui, ranką keliant virš galvos ir į priekį arba virš galvos ir į šoną ir pan. Pagrinde, kaip gydymo priemonė, skiriama fizioterapija – stebimi raumenys bei siekiama išvengti tolimesnių išnirimų. Retkarčiais skiriama ir šilumos terapija (termoterapija).

Gydymas:

·  Fizioterapija – kad būtų galima tinkamai valdyti petį, mankštinami pečių raumenys. Taip pat tai prevencinė priemonė nuo pasikartojančių išnirimų, nes fizioterapijos metu sustiprinami raumenys, kurie padidina sąnario stabilumą. 

·  Operacija –  skiriama priklausomai nuo tyrimų išvadų. Gali būti atliekama:

-  Artroskopinė operacija – nenaudojant didelių pjūvių.  Tai rekomenduojamas gydymas.

-  Atvira peties operacija – priklausomai nuo problemos, gali būti atliekama, bet tai sena metodika. Labiau pažangesnė ir geresnė artroskopinė metodika.

Prevencija:

Geriausia apsauga nuo peties išnirimo, panirimo ir nestabilumo – stiprūs pečių raumenys. Reikėtų reguliariai atlikti pratimus, stiprinančius šiuos raumenis. Svarbiausia yra ne tik ištreniruoti raumenis, kuriuos matote veidrodyje, bet ir giluminius raumenis, o raumenų stabilumas ir Jūsų laikysena yra taip pat labai svarbūs. Tinkamas apšilimas prieš sportuojant taipogi padės išvengti traumų.