Peties sąnario endoprotezavimas

Peties sąnario endoprotezavimas vis dar mažai žinomas, todėl šios operacijos nepagrįstai bijoma. Kadangi pacientų, kuriems atlikta tokia operacija yra nedaug, ieškoma informacijos internete, klausiama pažįstamų gydytojų. Netgi ne visi gydytojai būna matę pacientų po peties sąnario endoprotezavimo.

Lietuvoje kasmet tokių operacijų atliekama apie 100, lyginant su kelio ar klubo sąnario endoprotezavimu - daroma 3000-5000 operacijų per metus. Paaiškinimas kodėl tiek mažai, labai paprastas ir aiškus: žmogus vaikšto kojomis, o ne ant rankų. Lyginant su  Švedijos registru, ten 100.000 gyventojų atliekama 1 operacija per metus. Taigi Lietuvoje turėtų būti ne 100, o 300 operacijų per metus.

Peties sąnario endoprotezavimo rezultatai ankščiau buvo pusėtini, kadangi nebuvo naujų modernių endoprotezų. Buvo keičiama tik žastikaulinė dalis, atliekama taip vadinama hemiartroplastika. Kita sąnario pusė buvo paliekama nekeičiama.

Hemiartroplastika


Bet jei yra sudilęs peties sąnarys, tai sudyla ne tik žastikaulio galvos kremzlė, bet ir mentės sąn. paviršiaus kremzlė (cav. glenoidalis ). Tokiais atvejais būtina implantuoti pilną arbą t.v. totalinį peties endoprotezą. Mentės sąnarinė dalis pakeičiama plastikine dalimi ir nuotraukoje matosi tik metalinis siūlelis. Atidžiau įsižiūrėjus matomas aiškus tarpas tarp metalinės sąnario dalies ir mentės kaulo--> tai polietileno intarpas. Studijos rodo, kad rezultatai geresni, kai keičiamos abi sąnario dalys, kai atliekamas pilnas peties sąnario endoprotezavimas.

Totalinis peties endoprotezavimas


Taip pat pastebėta, kad esant rotatorių (sukamųjų raumenų) plyšimui rezultatai buvo blogi. Norint kad sąnarys būtų centruotas ir kad nediltų periferinės sąnario dalys, neišnirtų sąnarys būtini sveiki peties sąnario sukamieji raumenys. Kitaip vadina juos rotatoriais. Jei šie raumenys nuplyšę, ir jų nebeįmanoma prisiūti anatominis peties sąnario endoprotezavimas tik sumažina peties skausmą, bet judesiai nepagerėja.  Todėl sukurtas inversinis (atvirkščias) peties sąnario endoprotezas.  Kitur vadinamas- inversiniu ar dėl pirmojo pirmtako DELTA sąnariu.  Po tokios operacijos pagerėja ir judesiai, ir dingsta skasumas netgi kai nėra rotatorių ar yra kauliniai peties sąnario defektai.

Delta inversinis sąnarys

Tik detaliai ištyrus, ypač prieš operaciją reikalingas KT, BMR tyrimas norint įsitikinti ar sveiki peties raumenys, ar nėra peties sąnario kaulinio išdilimo. Tik atlikus specifinius tyrimus galima tikėtis gerų ir ypač gerų rezultatų po operacijos. Gydytojas V. Jermolajevas peties endoprotezavimo operacijas atlieka nuo 2003 metų. Turi didžiausią patirtį Lietuvoje. Moko šios operacijos kitus Lietuvos gydytojus, ir kolegas atvykstančius iš užsienio.