Rotatorių plyšimai

Sukamieji raumenys (dar vadinami rotatoriais) yra sausgyslių grupė, jungiančių keturis viršutinius peties raumenis su kaulais. Rotatorių stiprumas raumenims leidžia kelti ir sukinėti paties sąnarį (žastikaulį). Sausgyslės eina po pečiu (acromion) (dalis mentės) ir yra lengvai pažeidžiamos. Pažeistos sausgyslės sąlygoja rotatorių plyšimą, o to rezultatas - skaudantis bei silpnas petys. Peties raumens plyšimas gali būti staigus (užtenka vieno trauminio įvykio) arba atsirasti palaipsniui. Po sausgyslių plyšimo  ar raumens plyšimo pacientas nebegali ta pačia judesių amplitude pakelti ar pasukti rankos kaip iki traumos, o kiekvienas peties judesys lydimas skausmo. Ypač skausmas kankina nakties metu ir dažniausiai plinta žemyn ranka.

Normalu, jog, žmonėms senstant, sukamųjų raumenų sausgyslės ima silpnėti ir susidėvi. Rotatoriai tampa silpni ir gali įplyšti arba plyšta. Skausminga trauma gali netgi visiškai nutraukti sausgysles, o tai sukelia peties silpnumą ir nuolatinį skausmą.

Taigi, atidžios paciento apžiūros metu, nėra neįprasta pastebėti suprastėjusią sukamųjų raumenų būklę. Tačiau tai dar nereiškia, jog bus reikalinga chirurginė intervencija, bet būna atvejų, kuomet operacija jau yra neišvengiama. Svarbu paminėti, kad kuo anksčiau po traumos atliekama operacija, tuo geresnės būna pasekmės, todėl ankstyvas traumos diagnozavimas yra labai svarbus.

Rotatorių plyšimas, matomas magnetinio rezonanso tomografijoje

Rotatorių plyšimas, matomas magnetinio rezonanso tomografijoje

Kaip atpažinti traumą:

1.  Jums daugiau kaip 40 metų ir esate patyręs smūgius į sąnario sritį (kritęs) arba jau patyręs kitokią traumą.

2.  Daugiau kaip 3 savaites nerimsta skausmas ir silpnumas.

3.  Trauma diagnozuota atlikus apžiūrą ultragarsu arba magnetinį rezonansą.

Priežastys:

1.  Traumos, ypač bandant pakelti sunkius daiktus.

2.  Per didelis fizinis krūvis, ypač po ilgos pertraukos.

3.  Prastas kraujo pratekėjimas manžetės srityje (atsiranda su amžiumi).

4.  Kritimas, kai ranka būna ištiesta ar sulenkta maksimalia amplitude.

5.  Laipsniškas peties sausgyslių silpnėjimas, dažnai susijęs su smūgiais.

Diagnostika:

Sukamųjų raumenų plyšimas geriausiai diagnozuojamas atlikus skenografiją. Skenavimo tipas priklauso nuo turimų išteklių ir įgūdžių.

1.  Ultragarsinis tyrimas - kai kuriais atvejais atliekamas iš karto klinikoje ir yra tikslus, dinamiškas ir ekonomiškas būdas.

2.  MRT (magnetinio rezonanso tomografija) - tai brangesnis ir mažiau prieinamas tyrimas, tačiau gali pateikti informaciją apie raumenis ir kitų peties pagrindinių struktūrų kokybę.

Prevencija:

·  Vengti pernelyg didelio aktyvumo.

·  Stiprini savo pečius ir nesistengti užsiimti bet kokia fizine veikla per skausmą.

Gydymas:

1.  Skausmą malšinantys ir priešuždegiminiai vaistai.

2.  Fizioterapija - palaiko stiprius ir lanksčius pečius bei sumažina silpnumą ir skausmą.

3.  Steroidų (kortizono) injekcijos - mažina uždegimą ir kontroliuoja skausmą. Patartina vengti pakartotinių steroidinių injekcijų į sausgyslių plyšimo vietas, nes vėliau tai gali susilpninti sausgyslės.

4.  Chirurginė operacija reikalinga:

·  Jeigu sužeidimas iššaukia sužalojimus.

·  Jeigu injekcijos ir fizioterapija nepadeda sumažinti skausmo bei silpnumo.

- Bet kurios operacijos tikslas yra sumažinti skausmą ir sustiprinti petį. Be to, papildomai yra reikalinga ir ilgalaikė fizioterapija.

- Gali būti atliekama artroskopinė operacija (neatliekant pjūvio) arba atvira operacija ar jų kombinacija, žinoma kaip „mini remontas“.

- Kai kurie plyšimai yra nepataisomi ir yra apibūdinami „visišku raumenų plyšimu“ (massive tears).