Sausgyslių perkėlimo procedūra, esant visiškiems rotatorių plyšimams

Sausgyslių perkėlimas - chirurginė procedūra, kurios metu sausgyslė ir raumuo (jie kartu) perkeliami iš vienos vietos į kitą. Ši procedūra atliekama siekiant atkurti prarastas peties judėjimo ir stabilumo funkcijas, kuomet atskirai raumens atstatyti neįmanoma.

Esant visiškiems rotatorių manžetės plyšimams (nebesusiuvamiems), gerų rezultataų galima tikėtis tik atliekant sausgyslių perkėlimą. Tačiau chirurgas turi gerai suprasti ir išmanyti visus su šia procedūra susijusius biomechaninius principus, būti kruopštus naudojant chirurginę techniką bei padėti pacientui reabilitacijos laikotarpiu. Sausgyslės persodinimo operacija yra kur kas sudėtingesnė nei įprasta peties sąnario operacija. Ji dar dažnai vadinama „gelbėjimo procedūra“, nes, nepavykus arba negalint atlikti rotatorių susiuvimo dėl plyšio dydžio ar prastos sausgyslės ir raumens būklės, reikalingas sausgyslės perkėlimas. Procedūra yra palyginus ne dažna, bet ją atlieka specializuoti chirurgai, turintys žinių ir patirties sausgyslių perkėlimo operacijose.

Visgi, procedūra atliekama ne visiems pacientams. Yra nustatyti indikatoriai, kuriems esant, pacientas tinkamas šiai procedūrai. Tai apima:

1.  Pacientas aktyvus, tačiau praradęs funkcines jėgas ir kenčiantis nuo skausmo.

2.  Peties sąnarys mobilus, be artrito.

3.  Geras raumenų jėgų atsparumas.

4.  Tinkamas skerspjūvio plotas ir pakankamai vietos sausgyslės-raumens perkėlimui bei judėjimui.

5.  Gera kaulų kokybė, atlaikanti fiksaciją.

6.  Pacientas sutinka su ilgesniu pooperacinio gijimo laikotarpiu ir prailginta reabilitacija.

Dar prieš nusprendžiant dėl sausgyslės perkėlimo procedūros būtinumo, atliekama daugelis kitų mažiau invazinių gydymo būdų. Tai apima fizioterapiją (ypač Deltinę reabilitacijos programą), artroskopines procedūras, pavyzdžiui, „dalinį remontą“ ir negyvybingų audinių šalinimą bei paciento gyvenimo būdo pokyčius.

Rezultatai

Kai kuriais atvejais, po sausgyslių perkėlimo operacijos, apie 70-80 proc. pagerinama raumenų jėga ir funkcija bei sumažinamas skausmas. Svarbu pažymėti, jog visiškai (100 proc.) atsatyti raumens jėgą yra mažai tikimybės. Po operacijos galima tikėtis ženklaus pagerėjimo, tačiau nebūtinai jėgos grįš visiškai.

Komplikacijos

Sausgyslės perkėlimas atliekamas atviros operacijos metu, todėl ir rizikų bei komplikacijų tikimybė yra didesnė nei operuojant įprastus rotatorių plyšimus. Galima infekcija, pooperacinis sustingimas, nervų traumos (gali būti reikšmingos, nors retas atvejis) arba  sausgyslės perkėlimas gali visai nepavyksti.