Straipsnis

Dalinis peties rotatorių sausgyslių plyšimas

Dalinis peties rotatorių sausgyslių plyšimas

Peties rotatorių sausgyslių plyšimai yra skirstomi į visiškus (viso storio) ir dalinius plyšimus. Visiškas sausgyslės plyšimas apima visą sausgyslės storį ir sąnario kapsulę, tuo tarpu dalinis peties rotatorių sausgyslių plyšimas neapima viso sausgyslės storio. Tai gali būti sporto traumos pasekmė (patyrus sužeidimus) ir, kaip taisyklė, prasideda nuo viršdyglinio raumens sausgyslės (supraspinatus) plyšimo. Jeigu plyšimas didėja ir plinta, pažeidžiamos greta esančių rotatorių (podyglinio arba pomentinio raumens) sausgyslės. Vis dažniau pastebima, jog dalinius sausgyslių plyšimus patiria vyresni kaip 50 metų amžiaus žmonės, tiesiog nuo paprastos traumos (pvz.: kritimas).

Sukamųjų raumenų (rotatorių) degeneracija

Sukamųjų raumenų (rotatorių) degeneracija

Kartu su senėjimo procesais, vykstančiais žmogaus organizme, sukamieji raumenys (rotatoriai) taip pat linkę degeneruoti (prastėja jų funkcija ar net ima nykti), o tai iššaukia peties disfunkciją. Degeneruojant sausgyslei, ji gali atsiskirti nuo žastikaulio ir sukelti rotatorių pakitimus. Tai vadinama „degeneraciniais rotatorių pažeidimais“. Šie pažeidimai konkrečiai nėra rotatorių plyšimai - jie neatsiranda po trauminio įvykio. Tai yra rotatorių sausgyslės defektai, atsiradę vykstant degeneraciniams procesams.

Peties sąnario artroskopija

Peties sąnario artroskopija

Visiški sukamųjų peties raumenų (rotatorių) plyšimai nesugyja savaime - reikalingos operacijos, kurių pagalba sugrąžinamos optimalios peties funkcijos. Rotatorių gydymas apima nutrūkusios sausgyslės prisiūvimą prie žastikaulio. Gali būti atlikta atviro pjūvio operacija (įprastas 6-10 cm. pjūvis, susiuvamas siūlais) arba artroskopija (kelios nedidelės 3 mm. skylutės).

Artroskopinė akromioplastika

Artroskopinė akromioplastika

Kai kuriais atvejais, esant visiškiems rotatorių plyšimams ir/arba silpnoms sausgyslėms ir raumenims, neįmanoma sėkmingai atlikti operacijos, o geriausias gydymo būdas tokiais atvejais iki šiol nėra aiškiai nustatytas. Yra daug gydymo galimybių ir kiekviena iš jų turi savo privalumų ir trūkumų (rizikų). Konkretus gydymo metodas parenkamas atsižvelgiant į paciento sveikatos sutrikimus, amžių, funkcinius reikalavimus bei operuojančio gydytojo pasirinkimą ir patirtį.

Dalinis peties sąnario viršdyglinio raumens sausgyslės nutrūkimas

Dalinis peties sąnario viršdyglinio raumens sausgyslės nutrūkimas

Viršdyglinis raumuo (supraspinatus) yra vienas iš keturių peties sąnario mažųjų sukamųjų raumenų (rotatorių). Jo sausgyslė padeda stabilizuoti ranką peties srityje bei judėti. Jei dėl kokių nors priežasčių nusilpsta mažųjų rotatorių funkcija, pacientas pajaučia skausmą. Rotatorių sausgyslės ima susidėvėti ir nutrūksta kartu su sąnario kapsule, o, pirmiausia, yra pažeidžiama būtent viršdyglinio raumens sausgyslė. Dalinis nutrūkimas reiškia, kad sausgyslė nėra visiškai nutrūkusi.